خرید زعفران

خرید زعفران

خرید زعفران درجه یک و اصل یکی از بحث برانگیزترین و سخت ترین مهارت‌های خرید است. مخصوصاً اگر تصمیم به خرید زعفران عمده یا بصورت آنلاین و اینترنتی داشته باشیم. زعفران بعنوان گرانقیمت ترین ادویه جهان به خاطر قیمت و ظاهر خاصی که دارد، یکی از مهمترین اقلامی است که در آن تقلب رخ می‌دهد. و ما قبلاً در تشخیص زعفران اصل از تقلبی سعی نمودیم بطور کامل شما را با روش‌های تشخیص زعفران اصل آشنا سازیم تا در هنگام خرید زعفران اصل دچار اشتباه نشوید. حال در این مقاله تصمیم داریم شما را با مهارت خرید زعفران (حتی به صورت عمده) آشنا سازیم و از شما یک حرفه‌ای بسازیم. پس با ما همراه باشید:

 

در این نوشته می‌خوانیم:

  1. تشخیص نوع زعفران
  2. نکات مهم در خرید زعفران اصل
  3. نکات تکمیلی در هنگام خرید زعفران

انواع زعفران

تشخیص انواع زعفران هنگام خرید زعفران عمده

همانطور که قبلاً در معرفی گیاه زعفران گفتیم، مادگی زعفران از سه رشته قرمز رنگ که به یک ریشه‌ی سفید رنگ اتصال دارند تشکیل شده است. بسته به این که کدام قسمت مادگی خشک شود، نوع زعفران متفاوت است. حال به طور خلاصه به توصیف آن‌ها و نکات مهم در خرید زعفران ها می‌‌پردازیم:

زعفران سرگل

زعفران سرگل

سرگل زعفران که در واقع فقط قسمت کلاله زعفران است، بایستی از هم جدا و بدون سفیدی باشد. هرچه میزان نرمه‌ی آن کمتر باشد با کیفیت تر است. بنابراین وجود مقادیر زیاد نرمه زعفران (یا همان پودر زعفران)، وجود سفیدی و همچنین نداشتن شکل یکدست و درست، نشان می‌دهد که با زعفران سرگل ممتازی روبرو نیستیم. البته ممکن است قسمت اتصال سه شاخه نیز در این نوع زعفران وجود داشته باشد که باز هم طبیعی است.

خرید زعفران سرگل ممتاز زرین ثمر

زعفران نگین

زعفران نگین

زعفران نگین در اصل سه شاخه‌ی به هم متصل زعفران است منتهی بدون هیچگونه زردی یا سفیدی. منتهی چنانچه تا حدودی رشته‌های بلند و جدا از هم نیز در آن وجود داشته باشد طبیعی است، چرا که برخی از زعفران‌ها در قسمت اتصال سه شاخه اصلا قرمز نیستند ولی برخی دیگر قرمز و یا زرد هستند. هر چه قلم ها درشت تر، خوشرنگ تر و کشیده تر باشد، ارزش زعفران نگین بالاتر می‌رود.

خرید زعفران نگین زرین ثمر

زعفران سوپر نگین

زعفران سوپر نگین

زعفران سوپر نگین فی الواقع همان زعفران نگین است. نگینی که دارای قلم بلند و کشیده، کلاله های درشت و خوشرنگ، به هم متصل و حجیم باشد سوپرنگین محسوب می‌شود.

نکته قابل توجه اینجاست که اساساً زعفرانی سوپرنگین می‌شود که دارای قلم درشت و بدون چین خوردگی باشد. و این که فکر کنیم کیفیت فقط به نحوه‌ی پاک کردن و خشک کردن خلاصه می‌شود، تصور باطلی است.

زعفران پوشال

زعفران پوشال

زعفران پوشال شامل سه شاخه‌ی بهم چسبیده و اندکی از زردی و سفیدی ریشه (بین سه تا ده میلیمتر) می‌شود. هنگام خرید عمده زعفران پوشال، توجه داشته باشیم که هرچه سفیدی کمتر، قلم زعفران درشت تر و بدون شکستگی باشد، زعفران پوشال مورد نظر به شبه نگین نزدیک تر است و ارزش بیشتر و مرغوبیت بیشتری دارد.

زعفران شبه نگین (یا ممتاز)

زعفرانی است که دارای سفیدی بسیار کم و حتی بدون سفیدی است. منتهی از نظر درشتی قلم و از نظر رنگ و ظاهر، از زعفران نگین پایین تر است. این در حالی است که در برابر زعفران پوشال، به وضوح خوش نما تر به نظر می‌رسد.

زعفران دخترپیچ

زعفران دخترپیچ

رشته کامل زعفران، چنانچه مرتب و کنار هم چیده باشد به آن زعفران دسته یا زعفران دخترپیچ هم می‌گویند که در تصویر کاملا مشهود است. چنانچه دسته نباشد و رشته های کوتاهتری داشته باشد، زعفران پوشال معمولی محسوب می‌گردد.

ریشه زعفران

ریشه زعفران

برخی دوست دارند ریشه زعفران را به دو قسمت خامه (ناحیه‌ی زرد رنگ) و کُنج (سفیدی) تقسیم کنند. در هر حال این قسمت به نام ریشه فروخته و عرضه می‌شود. هنگام خرید زعفران ریشه، بسیار باید مراقب بود تا بعنوان مثال کاکل ذرت با آن مخلوط نباشد.


حال که توصیفات کلی انواع زعفران را با هم مروز کردیم، به روش‌های مختلف خرید زعفران اصل می‌پردازیم و بهترین استراتژی ها را برای هر کدام بیان می‌کنیم.

نکات مهم در خرید زعفران اصل

با توجه به امکانات موجود در جامعه چهار روش عمده برای خرید زعفران پیش روی ماست؛

1- خرید به صورت حضوری ، 2- خرید تلفنی ، 3- خرید زعفران اینترنتی از شبکه های اجتماعی و 4- خرید زعفران آنلاین (اینترنتی) از فروشگاه آنلاین زعفران

1- خرید زعفران بصورت حضوری

این روش مرسوم ترین روش خرید زعفران بصورت عمده و جزئی است. با توجه به اینکه اکثر ما فکر نمی‌کنیم ابداً سرمان کلاه برود ( 😉 ) خودمان به فروشگاه می‌رویم و تمام سعی خود را به کار می‌گیریم که شکست نخوریم! ، اکیداً توصیه می‌کنیم چنانچه آشنایی ندارید، حتماً از یک فرد با تجربه بخواهید شما را در خرید همراهی نماید. در غیر اینصورت بیایید با انجام مراحل زیر حرفه‌ای تر باشیم…

خرید زعفران اصل

قدم اول: مراجعه به یک فروشگاه زعفران مطمئن و با سابقه

تا اینجا بیش از پنجاه درصد راه را رفته‌اید!

قدم دوم: مشاهده و بررسی زعفران

با توجه به نوع و مقدار زعفرانی که می‌خواهید خرید نمایید. اگر امکان پذیر است از فروشنده بخواهید تا زعفران مورد نظر را برای شما باز نماید. ابتدا آن را داخل ظرف بو نمایید. بوی زعفران بوی مخصوصی است که همانند هیچ بوی دیگری نیست. رنگ زعفران باید قرمز روشن باشد. اگر بوی نم میدهد و رنگ آن روشن نیست احتمالاً زعفران یا کهنه است و یا گل آن سرمازده بوده است.

چنانچه کلاله ها بوی نم نمی‌دهد و رنگ قرمز روشن دارد، اندکی از آن برداشته و آرام آرام بر روی کف دست دیگر و یا یک کاغذ سفید بریزید تا شکل رشته ها را مشاهده بفرمایید. می‌دانیم که رشته زعفران در قسمت سر پهن تر و شیپوری شکل است. حال چنانچه با توجه به توصیفات انواع زعفران، همه چیز مرتب است، آن را یکبار دیگر در کف دست یا روی کاغذ بو نمایید. باید بوی زعفران به مشام برسد و اگر کاملاً بی بو است، احتمالا مقداری زعفران اصل به ظرف آن اسپری شده است!

دقت نمایید قسمت ریشه نباید نارنجی و یا قرمز باشد، در غیر اینصورت یا زعفران رنگ شده است و یا به آن بخار داده اند. اگر برخی از زعفرانها روشن و برخی تیره هستند، احتمالاً زعفران کهنه با نو مخلوط و به شما عرضه شده است.

هنگام خرید زعفران سرگل

چنانچه زعفران سرگل است، دقت فرمایید که حتما سر کلاله ها شیپوری شکل باشد، چرا که امکان تقلب در این نوع زعفران بسیار زیاد است، پس باید با دقت خرید فرمایید.

هنگام خرید زعفران نگین

اگر قصد خرید زعفران نگین دارید، کاملا به نقطه‌ی اتصال سه شاخه دقت کنید، اگر دنباله‌ی بلندی به آن متصل است و نارنجی یا قرمز است، زعفران شما رنگ شده است. اگر هنگام بارش زعفران‌ها بر روی کاغذ مشاهده فرمودید که بسیاری از رشته ها شکسته هستند (همچون عکس زیر) ، احتمالا زعفران سرگل با نگین مخلوط شده و به شما عرضه شده است.

خرید زعفران

آرام زعفرانها را به داخل ظرف برگردانید. اکنون یک عدد از کلاله ها را برداشته و آرام بین دو انگشت شست و سبابه بمالید و کمی بفشارید. با این کار می بایست زعفران آرام خرد شود. چنانچه دستان شما خیلی زرد شود، یا روغنی شود و یا زعفران نشکند، احتمالا با تقلب سر و کار دارید.

اندکی از همان کلاله را آرام با دندانهای جلو بجوید و مزه نمایید. باید کمی تلخ باشد و نباید شیرینی حس کنید. اگر شیرینی حس کردید، احتمالا با تقلب سر و کار دارید.

چنانچه همه چیز مرتب است، به مرحله‌ی بعد می‌رویم.

قدم سوم: وزن دقیق

زعفران بسیار گران است، پس هنگام خرید زعفران درجه یک بایستی تمام حواسمان را جمع کنیم مخصوصاً به وزن!

حتی‌الامکان زعفران را بصورت بسته‌ای نخرید مگر آنکه به برند و بسته بندی غیرتقلبی آن اطمینان داشته باشید، چرا که قابل توزین نخواهد بود. به روی بسته دقت نمایید کدام نوشته شده است، وزن خالص و یا وزن؟ اگر وزن خالص نوشته نشده و یا اینکه با توجه به تجربیاتتان حجم آن متناسب نیست، از خرید آن امتناع فرمایید.

چنانچه زعفران فله است، به این عبارات دقت نمایید. مثقال ، گرم  و سوت!

  • هر سوت 0.001 (یک هزارم) گرم است.
  • هر مثقال برابر با 4.608 (چهار و ششصد و هشت هزارم ) گرم است.
  • بنابراین هر مثقال برابر است با چهار گرم و ششصد و هشت سوت!

با توجه به مقادیر فوق، بدیهی است که فروشنده حتماً باید دارای ترازویی با دقت یک هزارم گرم باشد و ترازوهای گرمی و یا دهم گرمی مناسب توزین نیستند. ترازوهای هزارم گرمی خیلی حساس هستند و بخاطر جریان هوا دائماً در حال تغییر وزن هستند. بنابراین کولر و یا پنکه فروشگاه باید خاموش باشد.

مراقب باشید، در خیلی از فروشگاه‌های غیر معتبر، زعفران 4 گرمی یا 4.2 گرمی به اسم یک مثقالی به فروش می‌رسند.

قدم چهارم: انتخاب ظرف نگهداری زعفران

اگر زعفران را برای مصرف خود می‌خرید، هنگام خرید زعفران درجه یک نیازی به ظرف خاصی ندارید. پس به یک بسته‌ی پلاستیکی بسنده کنید و پول خود را پس انداز نمایید ( 😉 ). پس از اینکه به منزل رسیدید می‌توانید آن را در ظروف شیشه‌ای نگه‌داری نمایید. چنانچه برای کسی خرید می‌کنید مراقب قیمت ظروف باشید! برخی ظروف زعفران واقعاً گرانقیمت هستند و گاهی قیمت آن‌ها از خود زعفران بیشتر می‌شود!

قدم پنجم: بلنــــــــــد ترین قدم!

دی دی دی دینگ! پرداخت کنید!

تبریک می‌گوییم، شما از طریق خرید حضوری زعفران، احتمالاً زعفران با کیفیتی خرید نموده‌اید.

2- خرید زعفران بصورت تلفنی

گاهی شما با یک فروشگاه آشنا و یا نمایندگی یک برند زعفران تماس می‌گیرید و خرید زعفران اصل را تلفنی انجام می‌دهید. از آنجایی که شما در این حالت به زعفران مورد نظر دسترسی ندارید، این روش را تنها در صورتی انجام دهید که هم شما و هم فروشنده از همدیگر شناخت داشته باشید.

اگر مدت زیادی است از آن فروشگاه خرید نداشته اید، توصیه می‌شود از روش حضوری بهره ببرید. دلیل این امر این است که هیچ دو زعفرانی مثل هم نیستند و قیمت زعفران بسیار پر نوسان است. فلذا به عنوان مثال ممکن است زعفران نگینی که اکنون می‌خواهید سفارش دهید با زعفران نگین قبلی متفاوت باشد. پس با احتیاط اقدام کنید.

3- خرید زعفران اینترنتی از طریق اینستاگرام، تلگرام و …

در این روش، احتمالاً شما از طریق شبکه‌های اجتماعی با شخص و یا فروشگاهی آشنا شده‌اید و از طریق پرزنت و یا بخاطر فالوئرها و ممبرهای زیاد، اعتماد اولیه در شما به وجود آمده است و می‌خواهید برای اولین بار خرید زعفران اصل را از این طریق انجام دهید.

خب در اینصورت شما ابتدا باید کاملاً از وجود آن فروشگاه و عدم فیک بودن فالوئرها و ممبرها اطمینان حاصل کنید. ابتدا نظرات کاربران را بخوانید و هویت آن کاربران را چک نمایید، آیا همه چیز درست است؟! آیا نظرات مساعد هستند؟! آیا آن پیج یا کانال، فعال است؟ آخرین پست و پاسخدهی به کامنت به چه زمانی برمی‌گردد؟! نام کانال یا پیج را در گوگل سرچ بفرمایید، آیا سایت هم دارد؟! آیا کسی شکایتی در خصوص آن ننوشته است؟! اگر همه‌ی این موارد صحیح هستند مراحل زیر را انجام دهید.

قدم اول: تماس با یکی از مشتریان

اگر آن فروشگاه اینستاگرامی است، بهترین کار این است که ابتدا به یکی از افرادی که ظاهراً از آن فروشگاه خرید داشته است دایرکت بدهید و بصورت خصوصی نظر و تجربه‌اش را جویا شوید. (متاسفانه این امکان در کانال تلگرام وجود ندارد). اگر آن مشتری راضی بود، وارد مرحله‌ی بعد شوید.

قدم دوم: درخواست تصویر و توضیحات کامل

شما تاکنون اطلاعات و شناخت کافی از انواع زعفران و نکات مهم در خرید زعفران اصل بدست آورده‌اید. پس از اطلاعات خود استفاده کنید و مواردی را که در خصوص آن ابهام دارید بصورت کامل بپرسید. به جوابهای فروشنده دقت کنید، اگر پاسخها کلی هستند، احتمالا فروشنده حرفه‌ای نیست و شما باید حتماً پاسخ درست و صریح بگیرید. در صورت نیاز درخواست تصاویر جدید از محصول نمایید. اگر همه چیز مرتب است وارد مرحله آخر شوید.

قدم سوم: خرید به اندازه

حتی‌الامکان سعی نمایید مقدار کمی خرید نمایید. البته ممکن است حداقل مبلغ خرید تعریف شده باشد و شما مجبور شوید آن حداقل خرید را انجام دهید. یا مثلاً مقدار بیشتری خرید نمایید که پست رایگان شامل حال شما شود. زعفران سبک است و چنانچه ظرف بسته بندی سنگین نباشد، هزینه‌ی پستی آن زیاد نخواهد بود.

پس از اینکه زعفران به دست شما رسید می‌توانید برای خرید زعفران عمده تصمیم بگیرید که آیا باید بیشتر خرید بفرمایید یا خیر.

4- خرید زعفران آنلاین (اینترنتی) از فروشگاه آنلاین زعفران

شما از طریق گوگل و یا سایر راهها، با یک سایت خرید و فروش زعفران آنلاین آشنا می‌شوید. اگر فروشگاه متعلق به یک برند مطرح باشد (باید اطلاعات سایت بررسی شود) کار خیلی سختی پیش رو ندارید. در غیر اینصورت مراحل زیر را طی نمایید

قدم اول: بررسی اصالت سایت خرید و فروش زعفران

ابتدا کل سایت را بررسی نمایید. چنانچه یک سایت ساده، با مطالب قدیمی و کند پیش روی شماست، شاید قیمت‌ها به روز نباشد و پشتیبانی فعالی نداشته باشد.

شبکه‌های اجتماعی (مخصوصاً اینستاگرام) سایت را چک کنید، نظرات را ببینید و بخوانید. آیا همه چیز مرتب است؟ همه‌ی موارد مربوط به خرید زعفران اینترنتی از شبکه های اجتماعی را می‌توانید در مورد خرید زعفران  آنلاین از فروشگاه آنلاین زعفران هم استفاده نمایید. مثلا در صورت نیاز کامنت بگذارید و یا تماس بگیرید. اگر همه چیز درست است، قدم بعدی را بردارید.

قدم دوم: بررسی به روز بودن قیمت‌ها

قیمت زعفران ها را با توجه به تصاویر و توضیحات بررسی نمایید، اگر قیمت‌ها خیلی بالا هستند، جای نگرانی دارد. اگر قیمتها کم به نظر می‌رسند، شاید قیمت‌ها به روز نیستند. پس لازم است شما در خصوص قیمت و موجودی با پشتیبانی سایت تماس بگیرید . چنانچه برای خرید زعفران درجه یک بصورت آنلاین قیمت لحاظ نشده باشد، چندان جالب نیست. چون باز هم باید تماس بگیرید و احتمالاً قیمت‌های لحظه‌ای و بعضاً غیر واقعی به شما ارائه خواهد شد.

(عدم درج قیمت یکی از شگردهای محافظه کارانه برای پرزنت مشتری در خرید زعفران اینترنتی است. وقتی مشتری با فروشنده در خصوص قیمت تماس می‌گیرد، فی الواقع یعنی محصول را پسندیده است. پس طبیعی است اگر فروشنده‌ای قیمتی بالاتر از قیمت واقعی به شما بگوید. بنابراین مراقب باشید)

اگر همه چیز درست است، قدم بعدی را بردارید

قدم سوم:خرید به اندازه

همچون قدم سوم در روش خرید زعفران اصل بصورت اینترنتی از طریق شبکه های اجتماعی، ابتدا به اندازه بخرید. چنانچه راضی بودید، دفعات بعد بیشتر بخرید.

قدم چهارم: رعایت نکات امنیتی هنگام پرداخت

هنگام پرداخت از طریق درگاه بانکی، نکات امنیتی را که در صفحه‌ی نکات امنیتی پرداخت اینترنتی آمده است رعایت نمایید.


نکات تکمیلی در خرید زعفران درجه یک

1- زعفران را از جای مطمئن خریداری بفرمایید.

2- گول قیمت خیلی پایین و یا قیمت خیلی بالای برخی فروشگاه‌ها را نخورید.

3- بیشتر تقلبات رایج مربوط به مخلوط نمودن زعفران‌ها است، هنگام بررسی دقت نمایید.

4- پس از این که زعفران را خریداری نمودید، یکی از سه شاخه‌ها را در پلاستیکی حاوی مقداری آب سرد قرار دهید و تست فوری زعفران را انجام دهید تا اگر شک و شبهه‌ای مانده، آن را بر طرف نمایید.


در این مقاله سعی نمودیم تا شما را بطور کامل با روش اصولی خرید زعفران اصل بصورت عمده و جزئی آشنا سازیم. شما چه تجربیات دیگری دارید؟ آیا تابحال خرید زعفران عمده داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم با درج تجربیات و دیدگاه‌های خود در بخش نظرات، ما را بهره‌مند فرمایید.

یک دیدگاه در مورد “خرید زعفران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *